تبلیغات
ساعت کانون

سامانه فیش حقوقی

کانون بازنشستگان وزارت نیرو

قوانین ، بخشنامه ها

مجموعه قوانین ومقررات بازنشستگی

با هم کمی بخندیم

نیروگاه ها را بشناسیم

اوقات شرعی

سایتهای جالب و مفید

لینک باکس

قابل توجه دوستان و بازدید کنندگان سایت :

آیکون دیدگاهها ونظرات شما در پائین مجموعه ها ومطالب سایت قرار داده شد ما را در بهتر شدن سایت نظرات و پیشنهادات وانتقادات سازنده یاری کنید .

با تشکر کانون بازنشستگان نیروگاه شهید سلیمی نکا

 

تازه ترین خبرها

برگزاری جشنواره بزرگ تجلیل از بازنشستگان و خانواده های آنان دی ماه 94

یگروز شاد در کنار طبیعت زیبای بهاری (خرداد94)+عکس

یا من اسمه  دوا وذکره شفا(بهار94) +عکس

بیست دومین گردهمایی سراسری کانونهای صنعت آب و برق مهر 95 سمنان+عکس

 
 

دردهای جسمانی دوران ما (شنوایی) مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط نیک نام   
سه شنبه, 25 مهر 1391 ساعت 07:01

علل و انواع كم شنوايي

كم شنوايي مي تواند به دليل آسيب به هر كدام از سه قسمت گوش باشد.

اگر كم شنوايي ناشي از وجود مشكلي در گوش خارجي يا مياني باشد، به آن كم شنوايي انتقالي مي گويند و اگر در اثر آسيب به گوش داخلي باشد، كم شنوايي حسي-عصبي ناميده مي شود كه بيشترين نوع كم شنوايي از اين نوع است. در برخي افراد،  كم شنوايي تركيبي از هر دو حالت است كه كم شنوايي مختلط ناميده مي شود...

 

علل احتمالي براي كم شنوايي در . . .

گوش خارجي

معمولا ميزان زياد جرم گوش (موم يا واكس) در گوش خارجي يا عفونت و التهابات كانال گوش مي تواند باعث آسيب به گوش خارجي شود. اينگونه اختلالات معمولا به راحتي قابل درمانند. فقط بايد قبل از اينكه باعث كم شنوايي شوند، برطرف گردند.

 

گوش مياني:

پاره شدن پرده گوش، عفونت و اتواسكلروز (سخت شدن و تجمع كلسيم در اطراف استخوان ركابي گوش كه مانع از حركت آن مي شود)، از آسيب هاي وارده به گوش مياني هستند.

بسياري از مشكلات گوش خارجي و گوش مياني  با دارو يا جراحي به طور موفقيت آميز قابل درمان هستند و اگر هم نباشند با استفاده از سمعك، فرد مي تواند از باقي مانده شنوايي خود به خوبي استفاده كند.

 

گوش داخلي:

اغلب كم شنوايي ها ناشي از آسيب به گوش داخلي است. دلايل اين آسيب ها شامل، افزايش سن، در معرض صداهاي بلند بودن، مصرف برخي داروها، بيماري هاي دوران كودكي، ژنتيك و صدمه و آسيب به سر است. در اين حالات، سلول هاي ظريف مويي در حلزون آسيب ديده و به اين ترتيب سيگنال هاي صدا به مغز منتقل نخواهد شد. در كل،آسيب به گوش داخلي، قابل برگشت نيست ولي با يك سمعك خوب مي توان به ميزان زيادي آن را جبران كرد.

 

ميزان كم شنوايي:
بين دو حالت كامل شنيدن و هيچ نشنيدن درجات زيادي از كم شنوايي وجود دارد. اين كم شنوايي ها به صورت كم شنوايي ملايم، كم شنوايي متوسط، كم شنوايي شديد و كم شنوايي عميق تقسيم بندي مي شوند.

اندازه كم شنوايي يعني چي؟

انواع كم شنوايي را مي توان اين گونه تعريف كرد:
1.
كم شنوايي ملايم: صداهاي آرام شنيده نمي شوند و فهميدن گفتار در محيط هاي شلوغ با مشكلاتي همراه است.
2.
كم شنوايي متوسط: صداهاي آرام و متوسط شنيده نمي شوند و فهميدن گفتار در محيط هاي پر سرو صدا بسيار سخت مي شود.
3.
كم شنوايي شديد: افراد بايد خيلي بلند صحبت كنند تا صداي آنها شنيده شود و پيگيري گفتگوهاي گروهي به تلاش زيادي نياز دارد.
4.
كم شنوايي عميق: برخي صداهاي خيلي بلند قابل شنيدن هستند اما بدون سمعك ارتباط گفتاري غير ممكن است حتي با وجود تلاش زياد فرد.

 

                      بهبودی نسبی کری یا کاهش شنوایی با درمان به موقع

  کری یا کاهش شنوایی ناگهانی حالتی است که در آن فردی که شنوایی اش طبیعی است به طور ناگهانی یا حداکثر در عرض سه روز قسمتی یا تمام شنوایی یک یا هر دو گوشش را از دست می دهد. طبق تعریف، افت شنوایی حداقل باید ۳۰دسی بل باشد. از نظر آماری از هر پنج هزار نفر طی یک سال، یک نفر به این مشکل دچار می شود. کاهش شنوایی معمولا یک طرفه و ممکن است با وزوز گوش یا سرگیجه نیز همراه باشد.

اگر سرگیجه نیز وجود داشته باشد معمولا در عرض یک هفته برطرف می شود. اکثر مبتلایان به کاهش شنوایی ناگهانی بعد از بلند شدن از خواب برای اولین بار متوجه سنگینی گوش شان می شوند. در مواردی نیز ممکن است بیمار به دلیل وزوز گوش از خواب بیدار شود. سایرین، هنگامی که گوشی تلفن یا هدفن را روی گوش خود قرار می دهند برای اولین بار متوجه افت شنوایی خود می شوند. بعضی دیگر از آنها ابتدا صدای «تق» بلندی را در گوش شان می شنوند و سپس شنوایی شان را از دست می دهند. سیر از دست رفتن شنوایی سریع است به طوری که معمولا در عرض چند روز یا چند ساعت یا به طور آنی به میزان زیادی از شنوایی فرد کاسته می شود. هرچند دلایل مختلفی را برای پیدایش کری ناگهانی ذکر می کنند، اما در اکثر موارد دلیل خاصی برای آن پیدا نمی شود. مقبول ترین فرضیه این است که علت این افت شنوایی، کاهش یافتن خون رسانی یا اکسیژن رسانی به سلول های حساس گوش داخلی است.

شنوایی یک سوم از مبتلایان به تدریج در عرض چند روز کاملا به حد نرمال برمی گردد. کاهش شنوایی حدود نیمی از مبتلایان به تدریج بهتر می شود، اما به حد قبلی برنمی گردد. متاسفانه در یک چهارم افراد، کاهش شنوایی هیچ بهبودی نخواهد داشت. اگر شروع کاهش شنوایی با سرگیجه شدید همراه نباشد و میزان کاهش شنوایی نیز خیلی شدید نباشد، شانس بهبودی بیشتر می شود. هر چقدر زمان شروع علایم تا شروع بهبودی طولانی تر باشد، احتمال بهبودی کمتر می شود. همان طور که سیر شروع بیماری ناگهانی است، سیر بهبودی آن نیز سریع است به طوری که وقتی بهبودی شروع می شود معمولا در عرض چند روز بهبودی کامل می شود. مبتلایان به کاهش شنوایی بعد از تشخیص باید بلافاصله و به طور اورژانسی تحت درمان قرار بگیرند.

برای برطرف کردن این مشکل، درمان جراحی وجود ندارد، اما درمان دارویی ممکن است بسیار کمک کننده باشد. هر چقدر فرد مبتلا به کاهش شنوایی زودتر تحت درمان دارویی قرار بگیرد شانس بهبود شنوایی اش افزایش می یابد. ترکیبات مختلف کورتیکواستروییدی، داروی اصلی برای درمان این مشکل است. از آنجایی که تصور می شود علت اصلی کری ناگهانی، کاهش خون رسانی یا اکسیژن رسانی به سلول های گوش داخلی است عده ای از محققان استفاده از کاربوژن را توصیه می کنند. کاربوژن ترکیبی از اکسیژن و دی اکسیدکربن است که گفته می شود استنشاق آن باعث بهتر شدن اکسیژن رسانی به گوش داخلی می شود. لازم به یادآوری است که همانند استروییدتراپی استفاده از کاربوژن نیز ممکن است برای همه بیماران سودمند نباشد.


دکتر محمدحسن عامری
   
 
 
 
 
آخرین بروز رسانی در چهارشنبه, 05 خرداد 1395 ساعت 17:00
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید

آخرین نظرات

محبوبترین ها

آخرین ارسالی ها

نظر سنجی
نظر شما در مورد سایت کانون چیست؟
 
شورای هماهنگی کانونها

بیوگرافی کانون

دیدنیهای جهان

خواص میوه ها وسبزیجات

روزنامه های صبح ایران

سن که رسید به پنجاه